Committed to Strengthening Grassroots Support
for Girls and Women in Sports


Home About Us Awards Foundation Events Scholarships New Member Registration Links Contact/Donate Login
2014 Award Winners 2013 Award Winners 2012 Award Winners 2011 Award Winners Nominate Awards Criteria Previous Award Winners Previous Award Banquet Speakers


   

Previous Award Winners


The Donna deVarona Spirit of Sport Award   
The Wilma Rudolph Courage Award
The High School Sportswoman of the Year  
The College Sportswoman of the Year
The Mentally or Physically Challenged Sportswoman of the Year Award   
The Master's Sportswoman of the Year Award
The Senior Sportswoman of the Year Award   
The Coach of the Year Award
The Legacy Special Award   
Women's Sports Business Award
Tina R. Siegel Memorial Scholarship   
The Lifetime Service Award
The Sportsgirl of the Year Award (Junior High)   




The Donna deVarona Spirit of Sport Award

1994    Jane Donnelly
1995    Judy Higgins
1996    Margaret "Bunny" Brooks
1997    Camie Jensen
1998    Maggie Dunn
1999    Sarah Van Skaik
2000    Jill Nicerson Tranter
2001    Julie Isphording
2002     Lucy Cecil
2003    Susan Lipnickey
2004    Sara Piepho
2005    Cathy Walsh
2006    Darcey Schriver
2007    Carolyn Gagliardi & Sarah McGrath
2008    Barb Northcutt
2009    Abby Cooper & Maureen Cron

Return To Top


The Wilma Rudolph Courage Award
1994    Nicole Like
1995    Eileen Batterberry
1996    Annete Sargent
1997    Lindsey Merkl
1998    Michelle Moss
1999    Tara Papp
2000    Becky Ruehl
2001    Lauren Staber
2002     Christina Dausch
2003    Elizabeth Roederer
2004    Ericka Duckworth
2005    Pam Evans Smith
2006    Cindi Merrill
2007    Becky Napier
2008    Sarah Billstrom
2009    Laura Neufarth

Return To Top

The High School Sportswoman of the Year
1994    Aubrey Falk
1995    Alison Fealey
1996    Jamie Lynn Walz
1997    Stacey Austin
1998    Danielle Borgman
1999    Chrissy Donovan
2000    Amber Wilson
2001    Tami Ransom
2002    Erica Hallman


2003   
Honorees:   
Michelle Miller, North College Hill    Basketball
Angela Bizarri, Mason    Cross Country
Emily Hunter, Indian Hill    Diving (Other Catagory)
Emily Culbertson, Dixie Heights    Golf
Meghan Connelly, Lakota West    Soccer
Katie Halcomb, Hamilton    Softball
Whitney Myers, Ursuline    Swimming
Jackie Vilines, Notre Dame Academy    Tennis
Megan Uebel, Bishop Brossart    Track & Field
Emily Withers, Roger Bacon    Volleyball
Winner: Whitney Myers, Ursuline    Swimming


2004   
Honorees:   
Nicole Chiodi, Newport Cntrl Catholic    Basketball
Sarah Leeper, Loveland    Cross Country
Brittany Hill, Indian Hill    Diving (Other Catagory)
Carling Coffing, Middletown    Golf
Ashley Twehues, Highlands    Soccer
Keir McEachern, Lakota West    Softball
Abby Cooper, Ursuline    Swimming
Catherine Rentschler, Ursuline    Tennis
Mollie Schlarman, Holy Cross    Track & Field
Bryn Kehoe, St. Ursula    Volleyball
Winner: Bryn Kehoe, St. Ursula    Volleyball
2005   
Winner: Angela Bizzarri, Mason H.S.    Cross Country


2006
Honorees:   
Lesslee Mason-Cox, Princeton    Basketball
Brooklyne Ridder, Oak Hills    Cross Country
Kelsey Lindenschmidt, Ursuline    Golf
Catlin Beck, Highlands    Soccer
Kirsten Allen, Ryle    Softball
Kasey Anne Carpenter, CHCA    Swimming
Jullian Ducro, CHCA    Tennis
Kortni Dukes, Scott    Track & Field
Winner: Katie Veatch, Roger Bacon    Volleyball
Jen Funch, Ursuline    Other - Diving


2007   
 Honorees:   
Amber Gray, Lakota West    Basketball
Lauren Stoffel, Oak Hills    Bowling
Amanda Burger, Lakota West    Cross Country
Kelsey Lindenschmidt, Ursuline    Golf
Sydney Hiance, Highlands    Soccer
Kirsten Allen, Ryle    Softball
Amanda Smith, Indian Hill    Swimming
Gabby Steele, Summit Country Day    Tennis
Angela Bizzarri, Mason    Track & Field
Winner: Jenna Hagglund, Lakota West    Volleyball


2008   
 Honorees:   
Amber Gray, Lakota West    Basketball
Nicole Oehler, McAuley    Bowling
Brooklyne Ridder, Oak Hills    Cross Country
Alex Carl, Notre Dame Academy    Golf
Kiondra McGee, Ursuline    Soccer
Kirsten Allen, Ryle    Softball
Danielle Jansen, Mason    Swimming
Gabby Steele, Summit Country Day    Tennis
Mikeal Roberts, Princeton    Track & Field
Winner:   


2009   
 Honorees:   
Kendall Hackney, Mt. Notre Dame    Basketball
Brooklyne Ridder, Oak Hills    Cross Country
Alex Carl, Notre Dame Academy    Golf
Winner: Elizabeth Burchenal, St. Ursula    Soccer
Emily Schwebele, Colerain    Softball
Breann McDowell, Ursuline    Swimming
Gabby Steele, Summit Country Day    Tennis
Ashley Liverpool, Shauniece Steele, Kelly Thomas, Landi Wilson, Walnut Hills    Track & Field
Dani Reinert, Ursuline    Volleyball

Return To Top


The College Sportswoman of the Year
1994    Jenny Boerger
1995    Nichole Babay
1996    Kerry Lewin
1997    Becky Jasontek
1998    Amanda Gruber
1999    Nikki Kremer
2000    Jenny Jeremiah
2001    Betsy Owens
2002    Michelle Cottrell

2003   
Honorees:   
Heather Cusick, Miami University    Basketball
Bridget Flanagan, Northern Kentucky U    Basketball
K.B. Sharp, University of Cincinnati    Basketball
Amy Waugh, Xavier University    Basketball
Megan Woodgruff, Wilmington    Basketball
Danielle Berkemeier, Miami University    Soccer
Winner: K.B. Sharp, Univ. of Cincinnati    Basketball


2004   
Honorees:   
Valierie King, University of Cincinnati    Basketball
Andrea Kremer, Miami University    Cross Country
Amy Miranda, Miami University    Swimming
Lauren Collins, Miami University    Track & Field


2005   
Winner: Siobhan Zerilla, Wilmington    Basketball


2006   
Honorees:   
Winner: Tara Booth, Xavier U    Basketball
Kristin Votapek, Norther Kentucky U    Soccer
Erika Rothbauer, Northern Kentucky U    Softball
Emily Brunemann, U of Michigan    Swimming
Whitney Myers, Arizona State    Swimming
Maria Pongonis, U of Cincinnati    Volleyball


2007   
Honorees:   
Amanda Jackson, Miami University    Basketball
Kathleen Vistica, Miami University    Soccer
Winner: Whitney Myers, U of Arizona    Swimming
Kirby Blackley, Findley    Track & Field
Liz Holmes, Norther Kentucky U    Volleyball
Carli Reihman, Miami University    Volleyball


2008   
 Honorees:   
Amanda Jackson, Miami University    Basketball
Julianne Hoekzema, Northern Kentucky    Cross Country
Laura Neufarth, Maimi University    Cross Country
Alicia Lawrence, Northern Kentucky U    Golf
Renee Hein, University of Cincinnati    Track & Field
Elizabeth Holmes, Norther Kentucky U    Volleyball
Winner:   


2009   
 Honorees:   
Jessica Slack, Northern Kentucky U    Basketball
Jayme Thiem, Thomas More    Basketball
Ta'Shia Phillips, Xavier    Basketball
Alyson Schmidt, Miami    Swimming
Jasmine Cotten, U of Cincinnati    Track & Field
Winner: Jessie Nevitt, U of Cincinnati    Volleyball

Return To Top

The Mentally or Physically Challenged Sportswoman of the Year Award
1994    Vicki Wagner
1995    Jalon Marie Dailey
1996    Melissa Doerflein
1997    Jennifer Patrick
1998    Melinda Schwarm
1999    Elizabeth Crehan
2000    *****
2001    Emmy Kaiser
2002    *****
2003    *****
2004    *****
2005    Sarah Whitnack
2006    *****
2007    *****
2008    Brennan Eve
2009    *****

Return To Top

The Master's Sportswoman of the Year Award
1994    Velma Lehman
1995    R. Jane Siemer
1996    Jan Deters
1997    Karen Sizemore
1998    Marcia Ferguson
1999    Brenda Ryan
2000    *****
2001    Patricia Hein
2002     *****
2003     Val Lyons
2004    Karen Cosgrove
2005    Marilyn Prout
2006    Pam Sisney
Master/Senior Sportswoman of the Year
2007    Mary Jane Ranz
2008    Ruth Madsen & Pat Drexler
2009    Peggy Meacham

Return To Top

The Senior Sportswoman of the Year Award
1994    Ernestine Yoemans
1995    Jan Dickens
1996    Mimi Sunderman
1997    Mary Bowermaster
1998    *****
1999    Eleanor R. Morrison
2000    Vickie Memmel
2001    Eleanor Diers
2002    Garnet Jones
2003     *****
2004    *****
2005    Marilyn Prout
2006    Mariam Jackobs
Award was combined with the Master Sportswoman

Return To Top

The Legacy Special Award
2007    Mae Faggs Starr
2008    Don Johnson
2009    Eileen Ramstetter

Return To Top

The Coach of the Year Award
1994    T. Jean Dowell, Mt. St. Joseph
1995    Nancy Barre
1996    Mary Biermann, Mt. St. Joseph
1997    Julie Thoman Perry, St. Ursula Academy
1998    Carolyn Condit, Miami University
1999    Nancy Winstel, Northern Kentucky University
2000    Donna Mechley, Mt. Notre Dame
2001    Melanie Balcomb, Xavier University


2002   
Caryl Schawe, Roger Bacon    High School
Bob Sheehan    College


2003   
Dave Schuh, Bishop Brossart    High School
Laurie Pirtle, Univeristy of Cincinnati    College


2004   
Jerry Mohr, Scott H.S.    High School
Jerry Scheve, Wilmington College    College


2005   
Maxine Hoyles-Yates, Sycamore H.S.    High School
Dave Jennings, Miami University    College


2006   
Nina Kearns, Highlands (Soccer)    High School
Kathy Stewart, Norther Kentucky University (Softball)    College


2007   
Cheryl Darpel, Notre Dame KY (Basketball)    High School
Michele Benoit, College of Mt. St. Joseph (Volleyball)    College


2008   
Ed Stewart, Williamsburg (Volleyball)    High School
Brian Neal, Thomas More College (Basketball)    College


2009   
Jeni Case, Ursuline (Volleyball)    High School
Reed Sunahura, U of Cincinnati (Volleyball)    College

Return To Top


Women's Sports Business Award
1994    The A. Sauer Company
1995    Perkins Family Restaurants
1996    Empress Food Products
1997    AmeriKing Corporation
1998    Sports Express
1999    Cincinnati Sportsmedicine Research & Education Foundation
2000    LaRosa's Pizza
2001    Stephen Dailey, M.D., Wellington Orthopaedics
2002     *****
2003     *****
2004     *****
2005     *****
2006     *****
2007     *****
2008     *****
2009     *****

Return To Top

Tina R. Siegel Memorial Scholarship
1995    Becky Alexander
1996    Amy Ashbrock
1997    Lisa Vanderbilt
1998    Cassie Robinson
1999    Megan Woodruff
2000    Angie Zeuch
2001    Annie Wessell
2002    Jaime Skoog
2003     Latosha Johnson, North College Hill
2004     *****
2005    Laura Steiner
2006     *****
2007     *****
2008    Award Discontinued

Return To Top

The Lifetime Service Award
1996    Mary Jo Huismann
1997    Mary Ellen Landon
1998    Linda Brown
1999    Mil Schwab
2000    T. Jean Dowell
2001    Lois Hall Gleason
2002    Carol Clark Johnson
2003    Karol Warden, Official
2004    Nancy Jones Barre
2005    Ann Dustin
2006    Pat Shibinski
2007    Margi McKenna
2008    June Merten
2009    Janie Fairall

Return To Top

The Sportsgirl of the Year Award (Junior High)
1994    Betsy Owens
1995    Angela Heintz
1996    Becca Vianello
1997    Emily Resnik
1998    Katie Tharp
1999    Elizabeth Kauffmann
2000    Carolyn Rauen
2001    Mallory Neltner
2002    Award Discontinued

Return To Top